pn - pt 12:00 - 19:00
sob. 11:00 - 15:00
ul.Dębinki 7d lok.3
80-211 Gdańsk

Bruksizm

Bóle głowy, twarzy, szczęki, problemy związane z nadwrażliwością oraz nadmiernym starciem zębów stają się coraz powszechniejsze wśród wielu z nas. Chociaż za takie objawy może odpowiadać kilka przypadłości, jedną z najczęściej spotykanych jest bruksizm. Schorzenie to nieleczone i pozostawione bez opieki specjalistów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeden z najpopularniejszych zabiegów stosowanych w celu złagodzenia objawów bruksizmu wykonywany jest w Gabinecie Medycyny Estetycznej Pro-Age Esthetic w Gdańsku.

Co to jest bruksizm?

Z pojęciem ścierania zębów spotyka się na co dzień wiele osób, ale czym tak naprawdę jest bruksizm? Przypadłość ta to dysfunkcja i nieświadoma praca mięśni żucia połączona z mimowolnym zaciskaniem oraz zgrzytaniem zębami. Bruksizm występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych i może pojawiać się w dzień oraz w nocy. Mimo że ten dyskomfort jest wyczuwalny przez Pacjentów, niekiedy odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać bruksizm, jest bardzo trudna. Niektóre osoby cierpiące na mimowolne zgrzytanie zębami nie zdają sobie sprawy z występowania u siebie właśnie tej dolegliwości.

Za przyczyny występowania bruksizmu uznaje się życie w stresie i ciągłym napięciu, a także występowanie różnych dolegliwości psychicznych, takich jak depresja czy nerwice. Bruksizm często pojawia się też u Pacjentów z wadami zgryzu, zaburzeniami snu i refluksem żołądka, a także u osób zbyt często żujących na co dzień, np. gumę do żucia.

Bruksizm – podstawowe objawy 

Wśród charakterystycznych objawów, na podstawie których można odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać bruksizm, wymieniamy:

  • zaciskanie, zgrzytanie i ścieranie zębów,
  • krwawienie i nadwrażliwość dziąseł podczas mycia zębów,
  • bóle głowy i oczu o charakterze napięciowym,
  • bóle ucha, pleców, karku, szczęki, barków,
  • szumy uszne i nawracające zapalenia uszu,
  • zaburzenia słuchu,
  • zmiana kształtu twarzy,
  • problemy z żuciem, ograniczenia ruchomości,
  • trzaski słyszalne w stawie skroniowo-żuchwowym, np. podczas żucia.

Leczenie bruksizmu – Gdańsk i Pro-Age Esthetic

Istnieje kilka sposobów walki z dolegliwością, jaką jest bruksizm. Leczenie może polegać na wprowadzeniu odpowiednich masaży, terapii manualnych i technik relaksacyjnych. Takie metody jednak wymagają cierpliwości i konsekwencji, aby zobaczyć oczekiwane efekty.

Leczenie bruksizmu można również przeprowadzić za pomocą zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Zabieg polega na osłabieniu aktywności mięśni żwaczy poprzez wstrzyknięcie w te okolice odpowiedniej ilości substancji. Ma to na celu zmniejszenie częstotliwości żucia i zaciskania żuchwy, a tym samym również ograniczenie intensywności objawów charakterystycznych dla bruksizmu.

Zabieg na bruksizm z zastosowaniem toksyny botulinowej, wykonywany przez wykwalifikowanych specjalistów przeprowadzany jest w Gabinecie Medycyny Estetycznej Pro-Age Esthetic w Gdańsku. Każdy zabieg odbywa się z użyciem certyfikowanych preparatów i jest możliwy do przeprowadzenia w komfortowych dla Pacjenta warunkach.

©2024 Pro-Age Esthetic. All Rights Reserved.